۸ کاربرد لیگنو سولفونات: از ساختمان‌سازی تا گلوله

کاربرد لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات که با عنوان لیگنین نیز شناخته می‌شود، محصول جانبی فرآیند خمیر چوب است. ترکیبات سازنده‌ی این محصول شیمیایی باعث شده در طیف گسترده‌ای از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. از این رو در مقاله «۸ کاربرد لیگنو سولفونات» بلاگ آلپاکا، علاوه بر معرفی اجمالی این محصول، به بررسی مهم‌ترین کاربردهای لیگنو سولفونات از ساختمان‌سازی تا گلوگه خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید.

لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات محصول سورفکتانتی آنیونی با وزن مولکولی بالا است که به راحتی در آب حل می‌شود. این محصول از لیگنین تهیه شده است؛ پلیمری طبیعی که از سه نوع الکل معطر تشکیل شده است. در واقع لیگنین پس از سلولز، عمده‌ترین عضو تشکیل‌دهنده ساختار چوب است. برای تولید لیگنو سولفونات کافی است در زمان تولید کاغذ از چوب، لیگنین از سلولز جدا شده و سپس تحت فرآیند شیمیایی سولفوناسیون، لیگنین به لیگنو سولفونات تبدیل شود.

کاربرد لیگنو سولفونات

مهم‌ترین کاربرد این محصول، تولید و ساخت انواع افزودنی‌ بتن است. البته لیگنو سولفونات به عنوان سورفکتانت آنیونی در طیف وسیعی از کاربردهای دیگر، مانند تثبیت خاک، سرکوب گرد و غبار، تولید کربن سیاه، مواد رنگزا، پودرهای مرطوب‌کننده (مانند: افت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها در کشاورزی)، کاهش آب در تولید plasterboard (تخته گچی)، گل‌های حفاری چاه‌های نفت، خوراک دام، مواد غذایی و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب، به برخی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول می‌پردازیم.

لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات کلسیم لیگنو LIGNO-Ca

مناسب برای بتن‌ریزی در تابستان و شرایط آب و هوایی گرم

لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات سدیم لیگنو LIGNO-Na

مناسب برای ساخت بتن پیش‌تنیده و بتن با نفوذپذیری کم

۱) صنعت ساختمان‌سازی

لیگنو سولفونات سال‌هاست به علت سازگاری با محیط زیست و ویژگی‌های تثبیت‌کنندگی بالایی که دارد، در صنعت ساخت و ساز و ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. این ماده شیمیایی هنگام تولید بتن و دوغاب سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تقویت مقاومت مکانیکی و مقاومت نهایی بتن سازه کمک می‌کند. همین امر باعث می‌شود دوام سازه افزایش یابد.

در واقع لیگنو سولفونات یا لیگنین از مهم‌ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت افزودنی بتن در سراسر جهان هستند. نقش اصلی لیگنین در بتن کاهش آب است. بنابراین استفاده از این محصول در افزودنی‌های بتن باعث افزایش کارایی مخلوط بتن، کاهش نسبت آب به سیمان، افزایش مقاومت، کاهش نفوذپذیری، بهبود دوام و… می‌شود.

لیگنو سولفونات با کاهش نسبت آب به سیمان، دوام سازه بتنی را افزایش می‌دهد.
لیگنو سولفونات با کاهش نسبت آب به سیمان، دوام سازه بتنی را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر این ترکیب شیمیایی با طیف گسترده‌ای از مواد افزودنی و مواد خام بتن سازگار است. بنابراین شرکت‌های تولیدکننده‌ی افزودنی‌های بتن به راحتی می‌توانند از این محصول در فرمول‌های چندجزئی با کاربری‌های خاص استفاده کنند.

۲) کاهش آب یکی از کاربردهای لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات‌ها به دلیل خاصیت سورفکتانتی، توانایی کاهش آب را به طرز چشمگیری در مخلوط بتن دارند. ترکیب آلی این ماده، دارای مولکول‌های آبدوست و آبگریز است که با آزاد کردن آب اضافی میان ذرات سیمان، امکان کاهش آب را در مخلوط بتن فراهم می‌سازد. بدین‌ترتیب با کاهش هیدراتاسیون بتن، مقاومت و نفوذناپذیری بتن افزایش یافته و دوام سازه به مراتب افزایش می‌یابد.

۳) تثبیت خاک یکی از کاربردهای لیگنو سولفونات

گرچه امروزه مهندسان و کارشناسان کشاورزی در زمینه تثبیت خاک از مواد شیمیایی متعددی استفاده می‌کنند، اما لیگنو سولفونات یکی از مؤثرترین و برجسته‌ترین ترکیبات شیمیایی تثبیت‌کننده خاک است. تسلط در غنی‌سازی خاک به وسیله‌ی توانایی بالای این محصول در ایجاد پیوند قوی بین ذرات خاک و افزایش نفوذناپذیری، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول است.

لیگنو سولفونات یکی از مؤثرترین ترکیبات شیمیایی تثبیت‌کننده خاک است.
لیگنو سولفونات یکی از مؤثرترین ترکیبات شیمیایی تثبیت‌کننده خاک است.

نتایج برخی آزمایشات انجام شده روی خاک‌های سیلتی، نشان‌دهنده‌ی بهبود مقاومت و پایداری خشک‌تر خاک بوده است. از سوی دیگر استفاده از این ماده باعث تقویت پیوند میان ذرات خاک می‌شود. این دو خاصیت در تثبیت خاک باعث شده مهندسان حوزه راه‌سازی از لیگنو سولفونات‌ها در طراحی جاده‌های عمومی و خصوصی استفاده کنند، زیرا استفاده از لیگنو سولفونات در پروژه‌های راه‌سازی (زیرسازی) و کفسازی‌های بتنی (روسازی)، باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های ساخت و ساز و نگهداری راه‌ها می‌شود.

۴) کاربردهای سرامیک

لیگنو سولفونات دارای ترکیبات مولکولی ویژه‌ای است که به آن این قابلیت را می‌دهد تا با اضافه شدن اجزای شیمیایی دیگر تغییر کند. این ویژگی در پروسه تولید سرامیک باعث افزایش مقاومت مکانیکی خشک آن می‌شود. استفاده از این ماده، باعث کاهش mudflow (گلروانه یا جریان گلی) و افزایش خواص چسبندگی سرامیک شده و همچنین مانع از انقباض سرامیک می‌شود. این امر باعث افزایش دوام سرامیک می‌گردد. استفاده از این محصول در مرحله‌ی اکستروژن یا پرس نیز مفید است، زیرا به صورت روان‌کننده عمل می‌کند. مجموع ویژگی‌های این محصول باعث تولید سرامیک نسبتاً ارزان با طول عمر بالا می‌شود.

لیگنو سولفونات در پروسه تولید سرامیک باعث افزایش مقاومت مکانیکی خشک آن می‌شود.
لیگنو سولفونات در پروسه تولید سرامیک باعث افزایش مقاومت مکانیکی خشک آن می‌شود.

۵) اتصال گلوله (Pellet Binding)

لیگنو سولفونات‌ها به عنوان چسب در طیف گسترده‌ای از اتصالات به کار می‌روند. در این بخش از مقاله «۸ کاربرد لیگنو سولفونات» به معرفی چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

  • بهبود کیفیت گلوله‌های خوراک دامی، رنگ، کنترل گرد و غبار و…
  • قابل استفاده در چسبندگی ذرات سیاه کربن: این ترکیب باعث ایجاد فعل و انفعالات سطحی شده و قدرت گلوله را افزایش می‌دهد.
  • پالایش زغال‌سنگ و کک: در این صنایع، مقادیر بالایی پودر وجود دارد که معمولاً گران است. لیگنوسولفونات‌ها می‌توانند در فرآیند اتصال این ذرات مؤثر بوده و پودرهای ایجاد شده را به گلوله‌هایی با اندازه مناسب تبدیل کنند.

۶) گل و لای حفاری چاه نفت

این محصول در صنعت نفت، جهت کنترل پارامترهای مختلف مایعات حفاری چاه‌های نفت، مانند کنترل ویسکوزیته گل حفاری و آسان کردن بازیابی نفت استفاده می‌شود.

ضد کف

ضد کف (دیفومر) الکلی آلکو ALCO

غیر یونی و مناسب برای کف‌زدایی ابر روان کننده بتن

ضد کف

ضد کف (دیفومر) سیلیکونی سیلیکو SILICO

کنترل‌کننده ویسکوزیته و حذف‌کننده‌ حباب و کف

۷) صنایع غذایی یکی از کاربردهای لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات به عنوان حامل، جهت تسهیل حل شدن در مواد غذایی پایه آب، تولید انواع ویتامین‌های محلول در چربی (E، D، A، K)، کارتنوئیدها (زئازانتین، لوتئین، بتاکاروتن، لیکوپن و..) و… به کار می‌رود.

۸) تولید گچ تخته (plasterboard)

در فرآیند تولید گچ و مصنوعات گچی، لیگنو سولفونات با کاهش حجم آب باعث کاهش دمای کوره و خشک شدن کف کوره می‌شود. این فرآیند باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه تولید گچ تخته می‌گردد.

استفاده از لیگنو سولفونات در تولید گچ تخته باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.
استفاده از لیگنو سولفونات در تولید گچ تخته باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

فروش لیگنو سولفونات

شرکت آلپاکا عرضه‌کننده بهترین ملزومات و مواد اولیه شیمی ساختمان است تا شرکت‌های تولیدکننده بتوانند انواع افزودنی‌های کاهنده آب، حباب هوا ساز بتن، زودگیر و دیرگیر بتن و… را بدون مشکل و با کیفیت بالا تولید کنند. بنابراین اگر قصد خرید لیگنو سولفونات را دارید، به راحتی می‌توانید این محصول را از آلپاکا تهیه نمایید. برای کسب اطلاعات دقیق از قیمت لیگنو سولفونات و مشاوره مناسب جهت خرید نیز می‌توانید از طریق برگه تماس با ما با واحد پشتیبانی آلپاکا ارتباط برقرار کنید تا بدون نیاز به واسطه، محصول خود را در بهترین قیمت و کیفیت از تولیدکننده تهیه نمایید.

همان‌طور که گفته شد، لیگنو سولفونات به عنوان ترکیبی سورفکتانتی با قابلیت انحلال در آب در طیف گسترده‌ای از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با مطالعه کامل این مقاله، شما می‌توانید با ۸ کاربرد لیگنو سولفونات در صنعت ساخت و ساز، غذا، نفت، تولید سرامیک، تثبیت خاک، افزودنی‌های بتن و…، به طور مفید و کاربردی آشنا شوید. خوشحال می‌شویم با بیان دیدگاه‌های خود در بخش نظرات، ما را در بهبود کیفیت این مقاله یاری رسانید.

منبع ++

1 دیدگاه برای “۸ کاربرد لیگنو سولفونات: از ساختمان‌سازی تا گلوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام در واتساپ
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟