انواع دیفومر: ۴ نوع ضد کف پرکاربرد

انواع دیفومر

فوم‌ها یا کف‌ها کنار ویژگی‌هایی که دارند، در فرایندهای صنعتی باعث ایجاد مشکلات بسیاری در پوشش‌های سطحی می‌شوند. همین امر باعث می‌شود صاحبان صنایع برای مقابله با این مشکلات، از ترکیب‌های ویژه‌ای به نام دیفومر یا ضد کف استفاده کنند. این مواد به دلیل خاصیت فعال سطحی و ویسکوزیته پایین، به سرعت روی سطوح کفی پخش شده و باعث از بین رفتن کف می‌شوند. حال سؤال این‌جاست که «آیا دیفومرها انواع مختلفی دارند؟ و چنانچه دارای انواع مختلفی هستند، هر دسته چه ساختار و ویژگی‌هایی دارد؟» در این مقاله از بلاگ آلپاکا، علاوه بر معرفی دیفومر و مکانیزم عملکرد آن، به بررسی انواع دیفومر پایه سیلیکونی و غیر سیلیکونی در قالب مایع و پودری پرداخته و موارد مصرف و نوع کاربری آن‌ها را بیان می‌کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

دیفومر (ضد کف)

دیفومر افزودنی شیمیایی است که در راستای کاهش و جلوگیری از تشکیل کف در فرایندهای صنعتی استفاده می‌شود. از این رو دیفومرها به عنوان ضد کف نیز در بازار مصرف مشهورند. همان‌طور که می‌دانید در فرایندهای صنعتی، معمولاً فوم‌ها یا کف‌ها باعث ایجاد مشکلاتی مانند تأثیرگذاری روی پوشش‌های سطحی شده و از پر شدن کارآمد ظروف جلوگیری می‌کنند. جهت رفع این مشکل، استفاده از ضد کف‌ها (دیفومرها) توصیه شده است.

این مواد مانع از تشکیل کف شده و حتی باعث شکستن کفی می‌شوند که پیش از این تشکیل شده است. دیفومرها دارای ویسکوزیته پایین و خاصیت فعال سطحی هستند. همین امر باعث شده دیفومرها در کانال‌های کف نامحلول شوند و به سرعت با ضخامت بسیار پایین روی سطوح کف‌آلود پخش گردند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای صنعتی این محصولات، می‌توان به مواردی مانند ساخت و ساز، فرآوری مواد غذایی، داروسازی، صنعت خمیر و کاغذ، رنگ، جوهر، چسب، تصفیه آب، تایر و پولیش خودرو و… اشاره نمود.

دیفومر مانع از تشکیل کف می‌شود.
دیفومر مانع از تشکیل کف می‌شود.

انواع دیفومر

دیفومرها دارای فرمولاسیون‌های متفاوتی جهت جلوگیری از تشکیل کف در فرایندهای صنعتی هستند. این موضوع باعث تنوع بالای این محصول در بازار مصرف شده است. در ادامه این مقاله، به بررسی انواع دیفومر و معرفی ۴ ضد کف پرکاربرد میان مصرف‌کنندگان می‌پردازیم.

دیفومر مایع غیر سیلیکونی

دیفومرهای مایع غیر سیلیکونی بر سیستم‌های مبتنی بر آب و حلال مؤثر است. این مواد در صنایع مختلف محبوبیت بالایی دارند. دلیل این امر آن است که این دسته از ضد کف‌ها، ضمن کنترل بازسازی کف، مانع از تغییر رنگ شده و می‌توانند در سیستم‌های حساس به فرمالدهید استفاده شوند.

مکانیزم عملکرد انواع دیفومر
مکانیزم عملکرد انواع دیفومر

تولیدکنندگان ضد کف مایع غیر سیلیکونی، این محصول را جهت عرضه به صنایعی مانند رنگ، رزین، لاستیک، مواد شیمیایی، عکاسی، چسب، پردازش فلز و… تولید می‌کنند. انواع مختلفی از این نوع ضد کف‌ها به طور ویژه جهت کف‌زدایی به کار می‌روند. در کل این نوع دیفومرها به دلیل سازگاری با محیط زیست، داشتن ترکیب متعادل، مقدار ph دقیق و ماندگاری طولانی، جایگاه ویژه‌ای میان مصرف‌کنندگان را از آنِ خود کرده‌اند.

 مایع پایه سیلیکون از انواع دیفومر

این دسته از دیفومرها که بر پایه سیلیکون هستند، از افزودنی‌های کاربردی و سورفکتانت‌های غیریونی تشکیل شده‌اند. در واقع سورفکتانت‌های مختلف غیریونی، آمفوتریک یا آنیونی در ساختار دیفرمر مایع با بنیان سیلیکونی استفاده می‌شود. این ضد کف‌ها به اشکال آبی، غیرآبی یا هر دو کاتیونی در بازار مصرف وجود دارند. از مهم‌ترین کاربردهای این نوع ضد کف‌ها، تغییر کشش سطحی است. این ویژگی باعث شده این نوع از دیفومرهای میان مصرف‌کنندگان نهایی محبوبیت یابند. کاربران صنعتی نیز این افزودنی را با مواد جامد آبگریز ترکیب کرده تا اثر کف‌زدایی را افزایش دهند.

ضد کف

ضد کف (دیفومر) الکلی آلکو ALCO

غیر یونی و مناسب برای کف‌زدایی ابر روان کننده بتن

ضد کف

ضد کف (دیفومر) سیلیکونی سیلیکو SILICO

کنترل‌کننده ویسکوزیته و حذف‌کننده‌ حباب و کف

دیفومر پودری غیر سیلیکونی

فوم‌ها (کف‌ها) می‌توانند باعث کاهش کارایی کارخانه، از بین رفتن محصولات ارزشمند و آسیب به آن‌ها شوند. به همین دلیل صنایع مختلف جهت شکستن کف و کنترل بازسازی آن از یکی از انواع ضد کف ها با نام دیفومر پودری غیر سیلیکونی استفاده می‌کنند. این نوع از ضد کف‌ها جهت عرضه به تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و کاربران نهایی صنایع مختلف تولید می‌شوند. این مواد با محیط زیست سازگار بوده و ماده‌ای زیست تخریب‌‌پذیر هستند. از سوی دیگر این افزودنی‌ها به دلیل هزینه مناسب و کارایی بالا به ویژه در سیستم قاب‌بندی و ذخیره‌سازی پایدار، مورد استقبال فراوانی از سوی مصرف‌کنندگان قرار گرفته است. از جمله کاربردهای این دیفومر می‌توان به استفاده از آن در افزودنی‌های سیمان، پودرهای wettable agrochemical، dry flowable agrochemicals و شرکت‌های سیستم‌های قاب‌بندی اشاره نمود.

دیفومر پودری پایه سیلیکونی

بازار مصرف این نوع دیفومرها که بر پایه سیلیکون هستند، بیشتر میان صاحبان صنایع چوب، کشاورزی، ساخت و ساز، رنگ، مواد شوینده، جوهر، منسوجات، شرکت‌های پالایش نفت و… است. این نوع از ضد کف‌ها با فرمولاسیون مبتنی بر سیلیکون، عملکردی عالی در کف‌زدایی داشته و به دلیل حجم مصرف پایین و قدرت کف‌زدایی بالا، محبوبیت بسیار زیادی میان مصرف‌کنندگان دارند. توجه داشته باشید ضد کف‌های پودری پایه سیلیکونی، تأثیر بسزایی در کنترل فوم (کف) سیستم‌های کف‌سازی با دوز پایین دارند.

دیفومر پودری پایه سیلیکونی
دیفومر پودری پایه سیلیکونی

همان‌طور که گفته شد حضور فوم‌ها (کف‌ها) مشکلات فراوانی در صنایع مختلف ایجاد می‌کند که از جمله آن می‌توان به اختلال در کاهش راندمان دستگاه‌ها و حجم خروجی اشاره نمود. همین امر باعث شده صاحبان صنایع برای حل این مشکل از انواع ضد کف‌ها (انواع دیفومرها) استفاده کنند. در قسمت‌های پیشین این مقاله بیان شد دیفومرها دارای انواع مختلفی مانند دیفومر مایع غیر سیلیکونی، دیفومر مایع پایه سیلیکون، دیفومر پودری غیر سیلیکونی و دیفومر پودری پایه سیلیکون هستند.

از رایج‌ترین انواع دیفومرها در بازار مصرف، دیفومر مایع غیر سیلیکونی است. این ترکیبات که بر پایه آب است، به دلیل کنترل بازسازی کف، عدم ایجاد تغییر رنگ در محصول و کارایی در سیستم‌های حساس به فرمالدهید، میان کاربران محبوبیت زیادی دارد، این در حالی است که ضد کف مایع پایه سیلیکون از ترکیب انواع سورفکتانت‌های مختلف با انواع افزودنی کاربردی تهیه شده است و معمولاً برای تغییر کشش سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نهایت در این مبحث به معرفی دیفومرهای پودری پایه سیلیکون و دیفومرهای پودری غیر سیلیکون نیز پرداخته شد؛ موادی که جدا از کاربری‌های بیان شده در بخش‌های پیشین، به دلیل حجم کم مصرف و تأثیرگذاری بالا طرفداران خاص خود را دارند. مجموعه آلپاکا امیدوار است با مطالعه این مقاله توانسته باشید اطلاعات مفیدی در زمینه‌ی انواع دیفومرها، فرمولاسیون، نوع عملکرد و کاربرد این محصولات به دست آورید. خواهشمندیم با بیان نظرات کاربردی خود، به ما کمک کنید کیفیت مطالب خود را افزایش دهیم.

منبع +

2 دیدگاه برای “انواع دیفومر: ۴ نوع ضد کف پرکاربرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام در واتساپ
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟