پلی کربوکسیلات اتر چیست؟ همه چیز درباره‌ پلیمر پرکاربرد

پلی کربوکسیلات اتر چیست

پلی کربوکسیلات (PCE) ماده اولیه افزودنی‌ ابر روان کننده بتن است که در تولید و ساخت انواع بتن‌های آماده، بتن‌های خود تراکم (SCC)، بتن‌های فوق توانمند (UHPC) و… استفاده می‌شود و موجب حفظ کاهش میزان آب و افزایش مقاومت بتن می‌گردد. در این مقاله از آلپاکا، قصد داریم ضمن تبیین این سؤال که «پلی کربوکسیلات اتر چیست؟»، به بررسی انواع، کاربردها و مزایای آن بپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

پلی کربوکسیلات چیست؟

پلی کربوکسیلات اتر ماده سازنده افزودنی‌های کاهنده آب بتن با قدرت فوق‌العاده بالاست که رئولوژی بتن را از طریق پراکندگی ذرات بهبود بخشیده و نسبت آب به سیمان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و در نهایت، منجر به بهبود مقاومت فشاری و دوام بتن سخت شده می‌شود.

ساختار مولکولی شیمیایی پلی کربوکسیلات و واکنش آن با سیمان

ساختار مولکولی کربوکسیلات‌ها شامل زنجیره اصلی است و مانند ستون فقراتی عمل می‌کند که روی آن زنجیره‌های جانبی متصل شده‌اند. زنجیره اصلی این ماده می‌تواند از مونومرهای آکریلیک، وینیلی یا آلیلی تشکیل شود. ترکیبات مذکور، از لحاظ شیمیایی اسید، الکل یا استرهای کوچک مولکولی هستند که پیوند دوگانه دارند و در واکنش پلیمریزاسیون، زنجیره اصلی رزین کربوکسیلات را تشکیل می‌دهند.

در این ماده علاوه بر مونومرهایی که زنجیره اصلی را تشکیل می‌دهند، مونومرهایی وارد زنجیره می‌شوند که علاوه بر افزایش حلالیت رزین نهایی در آب، باعث می‌شوند در رزین کربوکسیل بار الکتریکی ایجاد شود و بدین‌ترتیب، در زمانی که به ذرات سیمان می‌رسند، به سطح ذرات بچسبند. عملکرد زنجیره‌های جانبی ایجاد شده این است بعد از چسبیدن رزین کربوکسیلات روی سیمان، آب را به خود جذب کرده و پوششی از آب را اطراف سیمان ایجاد کنند تا بدین شکل باعث دافعه فضایی میان ذرات سیمان شده و اجازه چسبیدن ذرات به یکدیگر را ندهند.

مکانیزم عملکرد پلی کربوکسیلات اتر
مکانیزم عملکرد پلی کربوکسیلات اتر

بیشتر بخوانید: کربوکسیلات چیست؟

عملکرد پلی کربوکسیلات اتر چیست؟

پلی کربوکسیلات‌ها طیف گسترده‌ای از ساختارهای مولکولی را تشکیل می‌دهند. از آن‌جا که ساختار مولکولی تا حد زیادی بر عملکرد اترهای پلی کربوکسیلات مؤثر است، طراحی ساختار مولکولی آنها باعث تولید SP با خواصی ویژه می‌شود که می‌تواند در گستره وسیع‌تری از کاربردها استفاده شود.

به طور کلی عوامل مختلفی میزان عملکرد پلی کربوکسیلات‌ها را تعیین می‌کند که از جمله آن می‌توان به مدت مقاومت، ماهیت شیمیایی اکریلیک، متاکریلیک، مالئیک و…، طول رشته‌های کناری، ماهیت شیمیایی رشته‌های جانبی (PEG، پلی پروپیلن اکسید و…)، توزیع رشته‌های جانبی در امتداد ستون فقرات، چگالی بار آنیونی و ارتباط میان عملکرد مقاومت و رشته‌های جانبی استر، اتر، آمید و… اشاره کرد.

مزایای پلی کربوکسیلات اتر

در ادامه مقاله «پلی کربوکسیلات اتر چیست؟»، بهتر است به مزایای این ماده بپردازیم. این محصول سازگاری مناسبی با سیمان داشته و محصولات و انواع افزودنی بتن تولید شده با آن دوستدار محیط زیست هستند و لطمه‌ای به زیست و طبیعت مربوط به آن ایجاد نمی‌کنند. مواد تولیدی با این ماده اولیه، تا ۲۵% نسبت آب به سیمان را کاهش داده، میزان اثربخشی زیادی داشته و حتی مقدار مصرف بسیار کم آن، خواص انقباض بتن را بهبود می‌بخشد.

پلی کربوکسیلات اتر نسبت آب به سیمان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
پلی کربوکسیلات اتر نسبت آب به سیمان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

معایب پلی کربوکسیلات اتر

پلی کربوکسیلات همانند تمام مواد اولیه‌ ساخت و تولید انواع افزودنی بتن، موجب بهبود خواص ظاهری بتن می‌شود، اما خطر این ماده زمانی است که به شکلی بی‌رویه در فرایند تولید افزودنی‌های بتن استفاده شود. در واقع زمانی که از این مواد خارج از استانداردهای مربوط به تولید نسل سوم کاهنده‌های آب استفاده شود و تولیدکننده به دوز مصرف آن توجهی نداشته باشد، جداشدگی و آب‌انداختگی در بتن ایجاد شده و صدمات جبران‌ناپذیری در بتن ظاهر می‌شود.

از این رو پیشنهاد ما به تولیدکنندگان افزودنی‌های بتن این است که هنگام خرید پلی کربوکسیلات اتر، به مقدار و روش مصرف درج شده روی بسته‌بندی توجه کافی داشته باشند. از طرفی فروشندگان پلی کربوکسیلات نیز باید حتماً میزان مصرف را روی محصول درج کنند تا در فرایند تولید انواع افزودنی بتن مشکلی حادث نشود.

گروه تجاری و بازرگانی آلپاکا در راستای تولید بتن با کیفیت به عرضه مواد اولیه افزودنی‌های بتن پرداخته و جهت مصرف بهینه این محصولات، با عرضه کاتالوگ‌های محصول، شیوه و دوز مصرف را در اختیار تولیدکنندگان افزودنی‌های بتن قرار داده تا از این رهگذر، محصولی با کیفیت تولید شده و در نهایت خواص فیزیکی بتن بهبود یابد.

پلی کربوکسیلات اتر

پلی کربوکسیلات اتر پودری پرِستو PRESTO

روان‌کننده با پراکندگی مناسب، جهت تولید بتن بادوام

پلی کربوکسیلات اتر

پلی کربوکسیلات اتر کاهنده آب اسمارت SMART

کاهنده قوی آب و حفظ‌کننده اسلامپ بتن

پلی کربوکسیلات اتر

پلی کربوکسیلات اتر حفظ اسلامپ هِوی HEAVY

مناسب برای تولید بتن با مقاومت زیاد

انواع پلی کربوکسیلات اتر چیست؟

پلی کربوکسیلات اتر در سه شکل پودری، حفظ کننده اسلامپ بتن و کاهنده فوق‌العاده آب وجود دارد و در فرایند تولید نسل سوم کاهنده‌های آب استفاده می‌شود. در ذیل به صورت کامل‌تر به تبیین هر یک از انواع پلی کربوکسیلات اتر خواهیم پرداخت.

پلی کربوکسیلات پودری

کربوکسیلات‌های پودری از جمله مواد اولیه افزودنی‌های بتن هستند که بیشتر در ترکیب با مواد سیمانی استفاده شده و مناسب برای تولید محصولات گچ و سرامیک، کفپوش‌ها و… هستند. حضور این مواد در افزودنی ابر روان کننده بتن، باعث کاهش ۴۰ درصدی آب شده و موجب روان‌کنندگی یکنواخت و منحصر به‌فرد می‌شود. این ماده از جدایش و ریزش سیمان جلوگیری کرده و زمان گیرش اولیه و نهایی سیمان را کنترل می‌کند.

پلی کربوکسیلات‌های پودری از جدایش و ریزش سیمان جلوگیری می‌کند.
پلی کربوکسیلات‌های پودری از جدایش و ریزش سیمان جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: کاربرد پلی کربوکسیلات اتر پودری

پلی کربوکسیلات حفظ اسلامپ

کربوکسیلات حفظ اسلامپ مواد اولیه مطلوبی هستند که در تولید انواع افزودنی بتن نقش مؤثری دارند؛ بخصوص افزودنی‌هایی که برای تولید بتن آماده در مناطق گرم استفاده می‌‌شوند. این گروه از کربوکسیلات‌ها هوازایی کمی در بتن ایجاد کرده و سیالیت و روانی بالایی دارند؛ به طوری که بتن‌های حاوی این ماده می‌توانند اسلامپ بیش از ۲۰۰ میلی‌متر را به دست آورده و میزان روانی خود را تا ۳۰ دقیقه اولیه ثابت نگه دارند.

پلی کربوکسیلات‌ اتر کاهنده آب

کربوکسیلات‌های کاهنده آب از جمله مواد مجاز در تولید افزودنی‌های بتن هستند که تا یک ساعت روانی بتن را حفظ می‌کنند و با ایجاد بتن یکدست، مانع از ایجاد هر گونه پوسته‌شدگی در بتن می‌شوند. این گروه از مواد اولیه تا ۴۵% قدرت کاهندگی آب مخلوط بتنی را دارند و به عنوان موادی باکیفیت در ساخت و تولید افزودنی‌های کاهنده آب استفاده می‌شوند.

لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات کلسیم لیگنو LIGNO-Ca

مناسب برای بتن‌ریزی در تابستان و شرایط آب و هوایی گرم

لیگنو سولفونات

لیگنو سولفونات سدیم لیگنو LIGNO-Na

مناسب برای ساخت بتن پیش‌تنیده و بتن با نفوذپذیری کم

خرید و قیمت پلی کربوکسیلات اتر

از آن‌جا که در عصر امروز خرید بیشتر محصولات از درگاه‌های اینترنتی و وبسایت‌های مختلف انجام می‌شود، تولیدکنندگان افزودنی‌ها و مواد اولیه ساخت و تولید بتن برای فروش محصولات خود به این درگاه‌ها روی آورده‌اند تا از این رهگذر، اقدام به فروش مواد اولیه و همچنین افزودنی‌های بتن کنند. بدین‌ترتیب متقاضیان این محصولات به راحتی می‌توانند با مقایسه قیمت‌ها و در نهایت کلیک روی گزینه خرید، بدون اتلاف وقت، اقدامی بهینه جهت خرید این محصولات انجام دهند.

به پایان مقاله «پلی کربوکسیلات اتر چیست؟» رسیدیم. همان‌طور که گفته شد، پلی کربوکسیلات اتر از جمله مواد اولیه ساخت و تولید افزودنی‌های ابر روان کننده بتن است که به شکل فوق‌العاده‌ای کاهنده آب بتن هستند و به صورت کاملاً ایمن، اسلامپ بتن را حفظ کرده و نسبت آب به سیمان را کاهش می‌دهند. این مواد بیشتر در سه شکل پودری، کاهنده آب و حفظ اسلامپ وجود دارند و بنا به ترکیباتشان، در تولید انواع افزودنی بتن استفاده می‌شوند؛ افزودنی‌هایی که میزان اثربخشی زیادی داشته و مانع از جداشدگی و آب‌انداختگی بتن می‌شوند. در این مقاله تلاش شد به صورت همه‌جانبه زوایای این ماده اولیه بررسی شود. امیدواریم اطلاعات کافی و کارآمدی در این زمینه به دست آورده باشید.

منبع +

3 دیدگاه برای “پلی کربوکسیلات اتر چیست؟ همه چیز درباره‌ پلیمر پرکاربرد

  1. اشتراک‌ها: کاربرد پلی کربوکسیلات اتر پودری - ALPAKA GROUP

  2. اشتراک‌ها: فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی چیست؟ - ALPAKA GROUP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام در واتساپ
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟